Opłata wstępna przy leasingu od razu do kosztów
Firmy, które korzystają z leasingowanego majątku, mogą zaliczyć opłatę wstępną do kosztów już w momencie poniesienia. Nie muszą jej rozliczać aż do końca umowy
To wnioski z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 sierpnia 2008 r. (III SA/Wa 221/08).
Czy orzeczenie to zmieni praktykę organów podatkowych? Przypomnijmy, że do tej pory traktowały leasingową opłatę wstępną jako koszt pośredni w rozumieniu art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i twierdziły, że powinna być zaliczana do kosztów nie jednorazowo w momencie poniesienia, ale rozliczana proporcjonalnie w okresie trwania umowy.
Inaczej było tylko w przypadku przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną >patrz ramka.
Urząd chce proporcjonalnie...
Jak argumentowały organy podatkowe? Opłata wstępna jest samoistna, nie można jej przypisać do poszczególnych rat leasingowych, a jej poniesienie jest warunkiem koniecznym rozpoczęcia realizacji umowy. Opłaty nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami, a ponieważ dotyczy umowy trwającej z reguły dłużej niż rok, należy ją rozliczyć proporcjonalnie do okresu jej trwania.
...ale sąd ma inne zdanie
WSA w Warszawie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta