Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Samochód zarejestrowany w Niemczech nie jest środkiem trwałym w Polsce
Spółka posiada samochody zarejestrowane w Niemczech. Ma tam też samobilansujący się oddział. Czy auto na rejestracji niemieckiej może być środkiem trwałym w polskiej spółce mającej oddział w Niemczech? Czy miejsce rejestracji samochodu ma znaczenie przy wprowadzaniu do ewidencji środków trwałych?
Z przepisów o ruchu drogowym wynika, że samochody, których właścicielem jest polski podmiot i które mają być używane w Polsce, powinny być tu zarejestrowane. Wówczas staną się – formalnie rzecz biorąc – gotowe do użytku w Polsce i będą mogły być środkiem trwałym w spółce.
Samochody zarejestrowane w Niemczech, których właścicielem jest polska spółka, co do zasady nie mogą być jej środkiem trwałym.
Co można amortyzować
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzujemy stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta