Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można skorygować deklarację VAT

28 sierpnia 2008 | Dobra firma | Przemysław Wojtasik Wojciech Jaworski

Przedsiębiorca, który pomylił się w deklaracji, musi złożyć korektę, informując jednocześnie urząd o jej przyczynie. Jeśli zapłaci też zaległy podatek, uniknie kary

Deklaracji nie można jednak korygować w czasie kontroli. Czy można to zrobić po jej zakończeniu? Zasadniczo tak, ale przepisy wprowadzają wyjątek dla deklaracji VAT.

Jak naprawić pomyłkę

Ogólna zasada jest prosta: popełniłeś błąd w formularzu, możesz go poprawić. Trzeba jeszcze raz złożyć deklarację (zaznaczając pole „korekta”). Jeśli skorygujemy deklarację i uregulujemy zaległość podatkową, nie grozi nam kara. Tak wynika z art. 16a kodeksu karnego skarbowego. Wraz z korektą trzeba jednak złożyć pisemne uzasadnienie, czyli wyjaśnić, dlaczego poprawiamy deklarację. Nie trzeba już przesyłać do urzędu dodatkowego oświadczenia, tzw. czynnego żalu.

Jak czytamy w interpretacji Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie z 19 maja 2005 r. (PPII-4433-34/05): „W przypadku gdy podatnik koryguje deklaracje za kilka miesięcy – z tej samej przyczyny, może dołączyć jedno pisemne wyjaśnienie do wszystkich deklaracji”.

Poprawki po kontroli

Korekty nie można zrobić w trakcie kontroli podatkowej (oczywiście w sprawach objętych tą kontrolą). Błędy możemy natomiast poprawić po jej zakończeniu. Mamy na to czas aż do chwili wszczęcia postępowania podatkowego.

Ale uwaga: z przepisów wynika, że ta możliwość nie dotyczy deklaracji VAT. Chodzi o art. 81b § 3 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zasady „uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8102

Spis treści
Zamów abonament