Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż niejasne zasady zagranicznych rozliczeń

28 sierpnia 2008 | Prawo | Monika Pogroszewska

Osoby, które przestały być polskimi rezydentami, a nadal rozliczają tu jakieś dochody, nie wiedzą, w którym urzędzie skarbowym składać zeznanie

Niejednokrotnie takie zeznanie krąży przez długi czas między urzędami.Problem dotyczy osób, które wyjechały za granicę i utraciły rezydencję podatkową. Oznacza to, że nie mają już miejsca zamieszkania w Polsce. Często jednak nadal na terenie kraju uzyskują dochody, które muszą tu rozliczyć.

W takiej sytuacji może być m.in. Polak, który ma miejsce zamieszkania we Francji lub Wielkiej Brytanii, jeśli jednocześnie zostawił w kraju mieszkanie, które wynajmuje. Dochody z najmu musi opodatkować w Polsce. Inna typowa sytuacja to np. otrzymanie po roku lub dwóch jakiejś wypłaty lub bonusa od byłego polskiego pracodawcy. Te pieniądze także powinny być opodatkowane tutaj.

Różne interpretacje

Niestety obowiązujące przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w którym urzędzie skarbowym należy w tej sytuacji złożyć zeznanie podatkowe.

Rozporządzenie ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych określa, że dla podatnika będącego w Polsce nierezydentem właściwy jest urząd dla nierezydentów. Takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8102

Spis treści
Zamów abonament