Firmy są powiązane przy franczyzie, ale nie przy pożyczce lub dzierżawie
Urząd może oszacować dochód, jeżeli przedsiębiorstwa zawierają transakcje na „nierynkowych” warunkach. Muszą być jednak ze sobą powiązane, np. majątkowo
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) w art. 11 wymienia powiązania kapitałowe, kontrolne lub zarządcze, powiązania o charakterze rodzinnym, wynikające ze stosunku pracy oraz majątkowe. Szczególnie duże wątpliwości związane są z tym ostatnim typem powiązań.
W ustawie o CIT nie ma bowiem definicji pojęcia „powiązania majątkowe”. Ich ustalenie to niezwykle trudne zadanie zarówno dla podatnika, który chce zabezpieczyć się przed ryzykiem ewentualnych zarzutów ze strony urzędu, jak i dla samych organów podatkowych, które muszą dowieść, że zróżnicowanie warunków w kontrolowanej transakcji, skutkujące niewykazaniem lub zaniżeniem dochodów, jest wynikiem istnienia takich związków.
W jaki sposób ustalić, kiedy pomiędzy firmami zachodzą powiązania majątkowe, skoro ustawodawca nie określił tu żadnych wytycznych?
Kiedyś związek gospodarczy...
Przypomnijmy, że art. 11 ustawy o CIT do 1 stycznia 2004 r. przewidywał istnienie powiązań majątkowych, ale rozpatrywane były one wyłącznie w odniesieniu do sytuacji, gdy którejś ze stron transakcji przysługiwały ulgi w podatku dochodowym lub która, będąc osobą fizyczną, korzystała ze zryczałtowanych form opodatkowania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta