Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jakim terminie trzeba wprowadzić kasy

28 sierpnia 2008 | Dobra firma | Dorota Kosacka-Łędzewicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Skutki przeoczenia terminu, w którym trzeba rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży w kasie fiskalnej, mogą być opłakane – firma może stracić ulgę oraz prawo do odliczenia 30 proc. VAT naliczonego. Może też dostać karę. Niestety, ustalenie, od kiedy musimy wydawać paragony, wcale nie jest proste

Od 1 lipca 2008 r. kolejny raz zmieniły się przepisy dotyczące kas rejestrujących. Niestety, obowiązujące od tej daty rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU nr 113, poz. 720) budzi liczne wątpliwości. Dotyczą one między innymi zasad ustalania terminów instalacji kas rejestrujących.

Nieprecyzyjne przepisy mogą stać się pułapką dla podatników. Nieterminowe wprowadzenie kas rejestrujących może bowiem oznaczać dla podatnika utratę prawa do skorzystania z ulgi z tytułu terminowego rozpoczęcia ewidencjonowania, a także utratę prawa do odliczenia 30 proc. VAT naliczonego związanego z czynnościami, które powinny być zewidencjonowane w kasie. Niewprowadzenie sprzedaży do kasy i niewydanie paragonu nabywcy, nawet jeżeli podatnik kasę posiada, naraża go też na kary z kodeksu karnego skarbowego.

Zwolnienie, gdy jest faktura

Od 1 listopada 2008 r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania z zastosowaniem kas rejestrujących nie korzystają już następujące usługi:

- krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych) PKWiU ex 55.23.15;

- magazynowania i przechowywania towarów pozostałe – wyłącznie przechowywanie i dozór mienia PKWiU ex 63.12.14;

- w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek PKWiU ex 70.2;...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8102

Spis treści
Zamów abonament