Strata w środkach trwałych jest kosztem, jeśli zmieniasz tylko technologię
Firma nie odliczy straty spowodowanej likwidacją maszyn w wyniku zmiany rodzaju działalności. Może to zrobić, jeśli pozbyła się sprzętu z innych przyczyn
Wtedy niezamortyzowana część środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodów.
Zdarzają się sytuacje, gdy ze względów ekonomicznych przedsiębiorca zmuszony jest do zmiany technologii produkcji. Spowodowane to może być większą opłacalnością produkcji przy zastosowaniu nowych rozwiązań, troską o wizerunek firmy dbającej o środowisko naturalne czy też chęcią umocnienia pozycji rynkowej oraz zaspokojenia gustów klientów poprzez wprowadzanie nowych, innowacyjnych produktów lub zmianę ich parametrów. Firmy, które zaprzestając produkcji jednego z wyrobów, wprowadzają nową technologię i kupują nowe maszyny, stają jednak przed problemem likwidacji nie w pełni zamortyzowanych, dotychczas używanych maszyn. Czy nieumorzona część wartości początkowej środka trwałego może w takiej sytuacji być kosztem podatkowym?
Ważna przyczyna likwidacji
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta