Także przedsiębiorcy mogą skorzystać z abolicji
Jeśli prowadziłeś firmę za granicą i nie ujawniłeś swoich dochodów albo zrobiłeś to i zapłaciłeś podatek wyliczony na podstawie niekorzystnej metody rozliczania, możesz skorzystać z dobrodziejstw ustawy abolicyjnej. Urząd umorzy ci zaległość albo zwróci zapłaconą nadwyżkę
Stanie się tak dzięki ustawie z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 143, poz. 894), dalej ustawa abolicyjna, która weszła w życie 6 sierpnia br.
Jest ona przeznaczona nie tylko dla podatników osiągających dochody z umowy o pracę, mogą z niej skorzystać także niektórzy przedsiębiorcy, którzy uzyskali za granicą dochody z działalności gospodarczej.
Przychody z pracy to też z działalności
Abolicja dotyczy przychodów z pracy. To pojęcie obejmuje jednak także przychody z działalności gospodarczej. W art. 2 pkt 1 lit. a ustawy abolicyjnej wyraźnie bowiem wskazano, że do przychodów z pracy zaliczone są także dochody (przychody) ze źródła, o którym mowa w art. 14 ustawy o PIT, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ponadto z art. 13 ustawy abolicyjnej wynika, że nie ma znaczenia, w jaki sposób przychody te są (powinny być) opodatkowane.
Do abolicji kwalifikują się zarówno przychody z działalności uzyskiwane przez przedsiębiorcę opodatkowanego na zasadach ogólnych, jak i stawką liniową oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Abolicja dotyczy tylko osób fizycznych. Nie są nią objęte osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta