Wyroki Trybunału powinien wykonywać rząd
O tym, jak uporządkować proces stanowienia prawa, jak wykonywać orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i kto powinien kształcić legislatorów, rozmawiamy z Maciejem Berkiem, sekretarzem Rady Ministrów, prezesem Rządowego Centrum Legislacji
Wygląda na to, że powszechnie obowiązujące wyroki Trybunału Konstytucyjnego będą w końcu wykonywane bez nadmiernej zwłoki. Pan od niedawna odpowiada za to w rządzie.
Maciej Berek: Podzielam te nadzieje. Wyroki Trybunału są ważnym elementem procesu tworzenia prawa i muszą być wykonywane. Trybunał, określany jako ustawodawca negatywny, współtworzy system prawny w Polsce i domyka go, dokonując oceny, czy to, co prawodawca uchwalił, spełnia standardy konstytucyjne. Jesteśmy zdeterminowani, by zmniejszyć wieloletnie zaległości w realizowaniu wyroków TK. A naliczyliśmy ponad 100 orzeczeń czekających na interwencję legislacyjną.
Konstytucja nie wskazała, co prawda, kto ma to robić, ale wydaje się naturalne, że prawidłowa treść prawa to domena rządu.
Jednakże pierwszy podjął tę kwestię marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. I należy mu się za to uznanie. Senacka Komisja Ustawodawcza już od bodaj dwóch lat monitoruje wyroki TK i systematycznie przygotowuje projekty ustaw wykonujących je. Zdołała już wystąpić z kilkunastoma inicjatywami ustawodawczymi do marszałka Sejmu. Uprawnienie takie zostało nawet wpisane do regulaminu Senatu.
A kiedy włączyło się do tego Rządowe Centrum Legislacji?
W kwietniu tego roku powołany został zespół realizujący to zadanie. Od niedawna jest on już samodzielnym wydziałem Biura Prawnego RCL. Jego zadaniem jest przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta