Bez ustawy obligacje nie będą spłacone
Roszczenia właścicieli przedwojennych obligacji przedawniły się 2 maja 1995 r. Problem historycznych zobowiązań Skarbu Państwa powinien jednak zostać rozwiązany przez ustawodawcę
Tak uznał Sąd Najwyższy. Jego wyrok z 5 września kończy przegraną przez właściciela obligacji Łukasza H. sprawę o odszkodowanie wniesioną przeciwko Skarbowi Państwa – ministrowi finansów.
Losowań po wojnie nie było
Łukasz H. ma 69 obligacji 3-procentowej pożyczki inwestycyjnej w złocie wyemitowanych 1 maja 1935 r. Do obligacji tych dołączone zostały kupony uprawniające do corocznych odsetek w wysokości 3 proc. Wykup obligacji przez państwo miał następować sukcesywnie, w drodze losowań. Ostatnie losowanie wyznaczono na 1 maja 1985 r.
Po 1 września 1939 r. żadne losowanie już się nie odbyło. W dekrecie z 27 lipca 1949 r. o zaciąganiu nowych i określaniu wysokości nieumorzonych zobowiązań pieniężnych państwo jednak potwierdziło istnienie swych zobowiązań z tytułu tej m.in. pożyczki. Łukasz H. domagał się od Skarbu Państwa ponad 352 tys. zł z odsetkami. Roszczenie swe oparł m.in. na art. 471 kodeksu cywilnego mówiącym o obowiązku naprawienia szkód wynikłych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta