Więcej ostrożności w bankach
Wojciech Kwaśniak, doradca prezesa NBP i były szef Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego
Rz: Czy po roku od wybuchu kryzysu hipotecznego w USA widać jego przełożenie na zachowania polskich banków?
Wojciech Kwaśniak: Gdy obserwuje się zachowanie i ofertę kredytową banków w Polsce, nasuwa się wniosek, że sektor bankowy w naszym kraju nie zauważył, że poza granicami Polski jest jakiś kryzys. Warto się zastanowić, czy nasze instytucje finansowe właściwie identyfikują ryzyko, które w dłuższej perspektywie może ich dotknąć. Stąd rola nadzoru i konieczność właściwej reakcji w związku z szacowaniem ryzyka przez sektor bankowy. Zwłaszcza że pojawiają się pomysły, by akcja kredytowa banków była finansowana poprzez sekurytyzację portfela przy wykorzystaniu formuły listu zastawnego. Ponieważ rynek jest zdominowany przez banki uniwersalne, to one, a nie przeznaczone do tego banki hipoteczne, miałyby je emitować. Taka operacja mogłaby mieć sens tylko wtedy, gdyby została przeprowadzona w oparciu o standardy kredytowania i wyceny zabezpieczeń, które są stosowane w specjalistycznych bankach hipotecznych. Inaczej zostanie przygotowany produkt podobny do polo cocty, a sprzedawany jako coca-cola.
Jak powinna wyglądać rekomendacja nadzoru dotycząca odpowiedniego badania zdolności kredytowej?
Najpierw trzeba zapytać, czy jest ona potrzebna i dlaczego nie są w pełni przestrzegane i egzekwowane obowiązujące regulacje, w tym rekomendacja S dotycząca dobrych praktyk w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta