Nie stosuj kary, gdy pracownik nie może dojechać do pracy z powodu strajku kolejarzy
Czy pracodawca może uznać za nieusprawiedliwoną nieobecność pracownika, jeśli ten nie mógł dojechać do pracy z powodu strajku na kolei?
Odpowiada Agnieszka Lechman-Filipiak - radca prawny, partner w kancelarii DLA Piper Wiater sp.k.
Rz: Czy pracodawca może uznać za nieusprawiedliwoną nieobecność pracownika, jeśli ten nie mógł dojechać do pracy z powodu strajku na kolei?
W zależności od okoliczności konkretnego przypadku nie jest wykluczone, że nieobecność w pracy z tego powodu nie zostanie uznana za usprawiedliwioną. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik miał możliwość dojechania do firmy innym środkiem transportu. Przełożony może nie uznać wskazanej przez podwładnego przyczyny usprawiedliwiającej brak możliwości wykonywania zadań. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy istnieją dwie grupy przyczyn usprawiedliwiających nieobecność. Do pierwszej należą zdarzenia i okoliczności określone w przepisach, które uniemożliwiają stawienie się pracownika w firmie. Są to np. niezdolność do pracy z powodu choroby czy konieczność stawienia się w sądzie w celu złożenia zeznań. Do drugiej grupy należą inne przypadki, które nie pozwalają pracownikowi na wykonywanie zadań służbowych, a które usprawiedliwiają jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta