Ile i za co przedsiębiorca płaci w sądzie
Hurtownia nie zapłaciła za towar, a kontrahent nie wywiązał się z umowy. Chcesz iść do sądu, ale nie wiesz, ile cię to będzie kosztowało. Dużo zależy od wartości dochodzonego świadczenia
Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Płaci je ta strona, która wnosi do sądu pismo (od zasady tej są jednak wyjątki).
Opłata należy się m.in., gdy wnosimy do sądu pozew, apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, sprzeciw od wyroku zaocznego czy wniosek o ogłoszenie upadłości albo o wpis do księgi wieczystej i wykreślenie z niej. Pamiętajmy, że nawet jeśli pismo wnosi kilka osób, opłata jest jedna.
Z kolei wydatki obejmują m.in. koszty podróży strony zwolnionej od kosztów sądowych związane z nakazanym przez sąd jej osobistym stawiennictwem, zwrot kosztów podróży i noclegu oraz utraconych zarobków lub dochodów świadków, wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych, tłumaczy oraz kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie. Do wydatków należą też m.in. koszty ogłoszeń. Co istotne, przedsiębiorcy nie będą obciążały wydatki związane z doręczaniem pism sądowych.
Ile wyniesie opłata
Opłatę uiszczamy przy wniesieniu do sądu pisma, które jej podlega. Opłata jest stała, stosunkowa albo podstawowa. Stała jest pobierana w sprawach o prawa niemajątkowe oraz w niektórych sprawach o prawa majątkowe w jednakowej wysokości, niezależnie od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia.
Pamiętajmy, że opłata stała nie może być niższa niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta