Po godzinach w poniedziałek
Pół wieku pomiędzy gatunkami
W Warszawie co kilka dni koncertują gwiazdy jazzu. Ale nieczęsto trafia się wydarzenie takie jak koncert Herbiego Hancocka. 68-letni dziś pianista to jedna z największych indywidualności w historii muzyki synkopowanej.
Pięć lat grał w legendarnym składzie Milesa Davisa razem z Wayne Shorterem, Ronem Carterem i Tonym Williamsem. Po rozstaniu z Davisem efektownie rozwijał samodzielną karierę. Koncentrował się głównie na elektronice, ale też co jakiś czas wracał do jazzu akustycznego. Otwarty na wiele – także pozajazzowych – inspiracji stał się wiodącą postacią nurtu fusion. Artysta – znany z kilkudziesięciu płyt , laureat Oscara, kilkunastokrotny zdobywca Grammy – bywa u nas od lat z rozmaitymi projektami; ostatnio gościł w Warszawie w 2006 roku.
Teraz przybywa głównie z muzyką ze znakomitego albumu „ River: The Joni Mitchell Letters”. Towarzyszą mu trębacz Terrence Blanchard, harmonijkarz Gregoire Maret, kontrabasista James Genus, gitarzysta Lionel Loueke i perkusista Kendrick Scott.
—Adam Ciesielski
Filharmonia Narodowa, ul. Jasna, tel. 022 55 17 111, godz. 20, bilety 200 – 270 zł.
Monumentalne pejzaże elektronicznych światów
Dziś na Torwarze usłyszymy jedną z ikon muzyki elektronicznej, Jeana-Michela Jarre’a. Zważywszy, że koncert odbędzie się w ramach „Oxygene Tour“, łatwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta