Polaków portret własny
Jacy jesteśmy, jakie są nasze marzenia, kompleksy, preferencje, jak się zmieniamy – o tym chcemy dyskutować. Chcemy pobudzić wyobraźnię na temat naszego wspólnego „my”, by w lepszy sposób odpowiedzieć na wyzwania, jakie przed nami stoją – pisze prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Pytaniem, co nas łączy, co nas dzieli, zaczynamy – jako Polskie Forum Obywatelskie – debatę: „Portret Polaków 20 lat po”. Dlaczego zrozumienie tego, jacy jesteśmy – jako naród i społeczeństwo – jest takie ważne? Już Sokrates dawał dobrą radę: masz kłopoty? Poznaj samego siebie. Zrozumienie samych siebie jest konieczne, aby wyciągnąć lekcje z ostatnich 20 lat i przyjąć właściwy kurs na następne 20 lat.
Coraz mniej atrakcyjni
Tak się złożyło, że 20. rok od odzyskania pełni niepodległości w 1989 r. to nie tylko rok symboliczny, formalnie zachęcający do refleksji. To również rok radykalnego i raczej trwałego pogorszenia się zewnętrznych warunków funkcjonowania naszego kraju i społeczeństwa. Cały świat znalazł się w wielkiej, wielopłaszczyznowej nierównowadze i transformacji. Skończył się dla nas ciąg szczególnie sprzyjających, niemal cieplarnianych, warunków gospodarowania i rozwoju.
Teraz czeka nas kaskada kryzysów wzbudzanych od zewnątrz. Za finansowo-gospodarczym przyjdzie kryzys energetyczny i środowiskowy, społeczny, polityczny itd. Całego tego łańcucha zdarzeń nie da się odgadnąć, a tym bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta