Odmowa odszkodowania nie narusza dóbr osobistych
Pośrednie dowody uprawnień do zadośćuczynienia z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie mogą nie wystarczyć do jego uzyskania
Od takiej odmowy do naruszenia dóbr osobistych poszkodowanego droga daleka. To wnioski z czwartkowego prawomocnego wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego (I ACa 737/08).
Zasadniczą działalność Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie już zakończyła, nie do końca wygasły jednak roszczenia poszkodowanych. Tym bardziej że przez lata nie mieli drogi odwoławczej od decyzji Fundacji do sądu i zgłosili się z roszczeniami późno.
Z prawem do odwołania
Dopiero 27 czerwca 2007 r. w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy orzekł (sygn. akt III CZP 152/06 ), że „dopuszczalna jest droga sądowa w sprawie, w której powód – ze względu na niekorzystne dla niego rozstrzygnięcie Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie – dochodzi świadczenia pieniężnego z tytułu represji nazistowskich”. Wcześniej SN stwierdzał, że ostateczne rozstrzygnięcie organów Fundacji dotyczące pomocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta