Szef ocenia wartość prac świadczonych przez podwładnych
Jednym z warunków zatrudnienia jest jego odpłatność. Dlatego także ten element stosunku pracy musi być chroniony przed dyskryminacją
Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Mówi o tym art. 18 § 1 [3c] kodeksu pracy (k.p.). Nasi czytelnicy często pytają, co to oznacza. Wątpliwości pojawiają się na przykład wtedy, gdy z pensji niezadowolona jest kobieta, która uważa, że jej kolega zajmujący takie samo stanowisko zarabia więcej. Albo wtedy, gdy nowa osoba w firmie od razu otrzymuje wyższą stawkę niż jej starszy kolega. Jak zatem wynagradzać sprawiedliwie i zgodnie z prawem?
Wynagrodzenie podlegające ochronie kodeksowej obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej niż pieniężna.
Równe traktowanie
Taka ochrona nie może dotyczyć zupełnie różnych prac. Może więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta