Kiedy były pracownik zachowa tajemnicę przedsiębiorstwa
Strategiczne informacje dotyczące działalności poszczególnych spółek, w tym np. bazy klientów, mają szczególne znaczenie dla każdego z podmiotów gospodarczych. Stanowią bowiem filar rozwoju danej firmy oraz współtworzą jej pozycję rynkową
Ze względu na swoją wagę i znaczenie dla działalności gospodarczej takie dane, co do zasady, mają status informacji poufnych, czyli niedostępnych podmiotom trzecim, oraz stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Jednakże w toku normalnej działalności pracodawcy muszą być one udostępniane wybranym kręgom osób, przede wszystkim – pracownikom.
Szef ryzykuje
Konieczność udostępnienia informacji poufnych podwładnym nieodzownie się wiąże z ryzykiem ujawnienia tych informacji w sposób przez spółkę nieakceptowany, np. w sytuacji, gdy pracownik w momencie zakończenia stosunku pracy postanawia zabrać ze sobą bazę klientów, do której miał dostęp podczas zatrudnienia.
Kwestie związane z naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa zostały uregulowane w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 11 wspomnianej ustawy przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta