Czerwony triumfator
Upadek Nankinu zamknął początkową fazę wojny. Po triumfalnym wstępie już w marcu 1938 roku pod Tahierczuang (nad Wielkim Kanałem na froncie północnym) agresor poniósł pierwszą porażkę.
W następnych latach rozciągnięta na olbrzymich przestrzeniach Armia Kwantuńska musiała toczyć walki z połączonymi siłami Kuomintangu i komunistów‚ które krótko po agresji zawarły rozejm. Na jej tyłach działała partyzantka. Front chiński angażował od kilkuset tysięcy do półtora miliona żołnierzy cesarskich‚ w tym sporą część lotnictwa. Kontrolowanie wielkich obszarów Chin ułatwiał Japończykom kolaboracyjny rząd gen. Wang Czing-weja (Wang Jingwei)‚ którego armia uczestniczyła w pacyfikacjach kraju. Konflikt kosztował Japonię przynajmniej 410 tys. zabitych i zmusił do mobilizacji gospodarki. Przyniósł jednak zaprawę armii lądowej i lotnictwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta