Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma obowiązku pracy na klasycznym etacie

10 stycznia 2009 | Prawo | Tomasz Zalewski

Dla części osób aktywnych zawodowo ograniczenia wynikające z umowy o pracę są trudne do zaakceptowania, dlatego wolą zatrudnienie na innej podstawie.

Trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, jak strony nazwą łączącą je umowę, to gdy będzie ona miała wszystkie cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, będzie traktowana przez prawo pracy jako zatrudnienie na podstawie kodeksu pracy. Jeżeli tylko podpisana umowa zobowiązuje osobę do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem w wyznaczonym miejscu i czasie w zamian za określone wynagrodzenie, to z mocy prawa traktowana jest jako zatrudnienie na podstawie stosunku pracy.

Na chałupnika

Osoby, które chcą zachować elementy statusu pracowniczego, mogą szukać pracy wykonywanej w tzw. trybie chałupniczym. Jest to umowa cywilnoprawna, jednak swoboda kształtowania jej treści jest ograniczona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8213

Spis treści
Zamów abonament