Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak katastrof się nie boi

10 stycznia 2009 | Kraj | Jarosław Stróżyk
Nie dopuszczamy do siebie myśli, że coś takiego jak klęska żywiołowa może się wydarzyć  – twierdzi  prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny  z Uniwersytetu Warszawskiego
autor zdjęcia: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa
Nie dopuszczamy do siebie myśli, że coś takiego jak klęska żywiołowa może się wydarzyć – twierdzi prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego
Maksymalnie na tydzień wystarczyłoby nam zapasów żywności. Na zaledwie trzy dni wody pitnej – tak swoje zabezpieczenie ocenia większość ankietowanych w sondażu „Rz” pytanych o przygotowanie gospodarstw domowych na wypadek powodzi, śnieżycy i innych klęsk żywiołowych.  Badanie metodą sondażu telefonicznego na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadziła GfK Polonia 8 – 9 stycznia na próbie 500 osób.
źródło: Rzeczpospolita
Maksymalnie na tydzień wystarczyłoby nam zapasów żywności. Na zaledwie trzy dni wody pitnej – tak swoje zabezpieczenie ocenia większość ankietowanych w sondażu „Rz” pytanych o przygotowanie gospodarstw domowych na wypadek powodzi, śnieżycy i innych klęsk żywiołowych. Badanie metodą sondażu telefonicznego na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadziła GfK Polonia 8 – 9 stycznia na próbie 500 osób.

Nie robimy zapasów na wypadek klęsk żywiołowych. Nie mamy też rezerwowych źródeł prądu czy gazu. Mimo to nie boimy się zagrożeń.

Czujemy się dobrze przygotowani na wypadek nagłego zagrożenia np. klęską żywiołową – wynika z sondażu „Rz”. 49 proc. Polaków uważa, że ich gospodarstwo domowe jest dobrze przygotowane na wypadek nagłych takich zdarzeń, jak powódź, trąba powietrzna czy długotrwałe opady śniegu.

– To jest myślenie życzeniowe. W rzeczywistości okazuje się, że z tym przygotowaniem jest bardzo słabo. Wystarczy przypomnieć sobie wielką powódź z 1997 roku, kiedy okazało się, że Polacy nie tylko nie byli przygotowani do nadejścia klęski żywiołowej, ale nawet się nie ubezpieczyli – mówi psycholog społeczny Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rzeczywiście, deklaracje o dobrym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8213

Spis treści
Zamów abonament