Przekształcenie we własność mogło nie obejmować piwnic
Stare uchwały zarządów spółdzielni mieszkaniowych określające przedmiot odrębnej własności lokalu, w których nie przypisuje się piwnic do poszczególnych mieszkań, ciągle obowiązują.
Nowe uchwały muszą natomiast uwzględniać piwnice jako pomieszczenia przynależne do poszczególnych lokali.
Spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania czytelnika zostało w grudniu 2006 r. przekształcone w prawo odrębnej własności. W księdze wieczystej nie została jednak wpisana piwnica przynależna do mieszkania. Czytelnikowi wiadomo, że znajomi, którzy skorzystali z przekształcenia, mają w księgach wieczystych wpisane piwnice. Czytelnik pyta, czy może wystąpić do sądu o sprostowanie i domagać się wpisu, że do mieszkania należy także piwnica.
W księdze jak w akcie notarialnym
Odpowiedź na pytanie czytelnika brzmi: tak, jeśli w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności nieruchomości została wymieniona piwnica jako pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Wtedy inny wpis w księdze to błąd i można skorzystać z przewidzianej w art. 10 ustawy z 1983 r. o księgach wieczystych i hipotece procedury uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta