Zastaw rejestrowy i rejestr zastawów po legislacyjnym liftingu
Po jedenastu latach funkcjonowania ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów doczekaliśmy się istotnych z punktu widzenia obrotu gospodarczego zmian. Zabezpieczanie wierzytelności zastawem rejestrowym powinno się stać prostsze i szybsze, a także jeszcze bardziej powszechne – piszą radca prawny oraz aplikant adwokacki w Hogan & Hartson Jamka.
Ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów została znowelizowana 5 września 2008 r. (DzU nr 180, poz. 1113), a jej nowe przepisy wchodzą w życie 11 stycznia 2009 r.
Zasadnicze zmiany
Zasadniczą zmianą jest rozszerzenie kręgu podmiotów, na których rzecz może zostać ustanowiony zastaw rejestrowy.
Dotąd zastaw rejestrowy mógł być wykorzystany w celu zabezpieczenia między innymi wierzytelności: Skarbu Państwa, banków krajowych i zagranicznych, osób prawnych, których celem określonym w ustawie jest udzielanie kredytów i pożyczek, a także innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terytorium RP.
Od 11 stycznia zastaw rejestrowy będzie mógł zostać ustanowiony na rzecz każdego podmiotu, w tym także osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz zagranicznych osób prawnych niebędących instytucjami kredytowymi.
Nowelizacja rozstrzygnęła dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne związane z koniecznością dochowywania szczególnej formy przy ustanawianiu zastawu rejestrowego na prawach i wierzytelnościach. Dotyczyło to na przykład ustanawiania zastawu rejestrowego na udziałach w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, zastawienie udziału w spółce z o.o. wymaga formy pisemnej z podpisami notarialnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta