Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Delta Jangcy

10 stycznia 2009 | Batalie i wodzowie wszech czasów | Grzegorz Łyś
źródło: Rzeczpospolita
Centrum finansowe dzisiejszego Szanghaju
źródło: AP
Centrum finansowe dzisiejszego Szanghaju

Niziny w dolnym biegu Jangcy, najżyźniejsze ziemie Chin, to dawny spichlerz cesarstwa, a dziś najwyżej rozwinięty gospodarczo i najludniejszy region kraju.

Największa, licząca 6 tys. km długości rzeka Azji, odwieczny szlak łączący zachodnie prowincje Państwa Środka z Morzem Chińskim, tworzy między Nankinem a Szanghajem deltę o długości 350 km. To Złoty Trójkąt Jangcy, który już w czasach dynastii Tang (VII – X w.) i Sung był politycznym, finansowym i gospodarczym centrum kraju, słynącym z rolnictwa, rzemiosła i produkcji jedwabiu. Dziś to wciąż kraina ryżu i ryb hodowanych w setkach, liczących czasem wiele wieków stawów, przede wszystkim jednak najnowocześniejszy i najbardziej uprzemysłowiony region Chin. Na obszarze o powierzchni 1/3 Polski żyje tu ok. 90 mln ludzi, a jego potencjał ekonomiczny dorównuje gospodarce francuskiej. Ale ekolodzy alarmują, że Złoty Trójkąt Jangcy, jeden z najgęściej zamieszkanych regionów świata, to także największe źródło zanieczyszczeń zagrażających Pacyfikowi.

Szanghaj

Klienci domu towarowego Sihang rzadko zatrzymują się przed stojącym u jego wejścia skromnym pomnikiem pułkownika Xie Jinyuana. Pod jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8213

Spis treści
Zamów abonament