Delta Jangcy
Niziny w dolnym biegu Jangcy, najżyźniejsze ziemie Chin, to dawny spichlerz cesarstwa, a dziś najwyżej rozwinięty gospodarczo i najludniejszy region kraju.
Największa, licząca 6 tys. km długości rzeka Azji, odwieczny szlak łączący zachodnie prowincje Państwa Środka z Morzem Chińskim, tworzy między Nankinem a Szanghajem deltę o długości 350 km. To Złoty Trójkąt Jangcy, który już w czasach dynastii Tang (VII – X w.) i Sung był politycznym, finansowym i gospodarczym centrum kraju, słynącym z rolnictwa, rzemiosła i produkcji jedwabiu. Dziś to wciąż kraina ryżu i ryb hodowanych w setkach, liczących czasem wiele wieków stawów, przede wszystkim jednak najnowocześniejszy i najbardziej uprzemysłowiony region Chin. Na obszarze o powierzchni 1/3 Polski żyje tu ok. 90 mln ludzi, a jego potencjał ekonomiczny dorównuje gospodarce francuskiej. Ale ekolodzy alarmują, że Złoty Trójkąt Jangcy, jeden z najgęściej zamieszkanych regionów świata, to także największe źródło zanieczyszczeń zagrażających Pacyfikowi.
Szanghaj
Klienci domu towarowego Sihang rzadko zatrzymują się przed stojącym u jego wejścia skromnym pomnikiem pułkownika Xie Jinyuana. Pod jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta