Nie trzeba mieć hektara, żeby być w KRUS
Aby płacić składki na ubezpieczenia rolnicze, zainteresowany nie musi mieć wyłącznego prawa własności do ponad jednego hektara. Wystarczy współudział w gospodarstwie o takiej powierzchni
– Czy współwłaściciel (trzy osoby) pewnego obszaru ziemi podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. – Każda z tych osób jest współwłaścicielem (ułamkowo) obszaru nieprzekraczającego hektara przeliczeniowego. Ale w sumie jest to około trzech hektarów.
Aby pozostawać w systemie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, trzeba być rolnikiem. Znaczy to, że trzeba:
- być osobą pełnoletnią,
- mieszkać w Rzeczypospolitej Polskiej,
- prowadzić na jej terytorium osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym we własnym posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym w ramach grupy producentów rolnych, lub
- przeznaczyć grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.
Tak wynika z art. 6 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. w DzU z 2008 r. nr 50, poz. 291 ze zm.).
Nie każdy rolnik korzysta jednak z ubezpieczeń w KRUS. Podlega im ten rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny.
Aby móc płacić składki do KRUS, rolnik musi mieć gospodarstwo rolne, a ono z kolei musi obejmować obszar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta