Kiedy jedno stanowisko i to samo zadanie dzieli dwóch podwładnych
Jeśli w danej firmie trzeba zapewnić ciągłość wykonywanych zadań, można wydłużyć czas pracy, wprowadzając pracę zmianową. Wtedy trzeba umieścić stosowny zapis w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy
Pracę zmianową można łączyć z każdym przyjętym w zakładzie pracy systemem czasu pracy. Stanowi ona bowiem jedynie element rozkładu czasu pracy, a nie jego osobny system.
Wyjaśnijmy to jednak dokładniej. Praca na zmiany oznacza wykonywanie zadań według ustalonego rozkładu czasu pracy, który przewiduje zmianę pory świadczenia pracy przez poszczególne osoby po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Oznacza to, że konkretny pracownik w ustalonym przez pracodawcę cyklu zmienia pory, w jakich świadczy pracę.
Praca zmianowa zakłada zatem wykonywanie jej na danym stanowisku przez więcej niż jednego pracownika. Warto przy tym wiedzieć, że stanowisko pracy jest obsadzane przez co najmniej dwóch pracowników wykonujących zadania jeden po drugim. Oznacza to zatem, że obowiązki są wykonywane przez pracowników na dwie lub trzy zmiany. W związku z tym to samo stanowisko jest kolejno obsługiwane przez poszczególnych pracowników.
Elastycznie według potrzeb
W pracy dwuzmianowej organizacja pracy wygląda tak, że gdy pracownik na pierwszej zmianie kończy swoją dniówkę, pracownik z drugiej zmiany w tej samej chwili rozpoczyna swój dzień pracy. Przyjęcie systemu pracy trzyzmianowej oznacza natomiast najczęściej, że koniec dnia pracy pracownika na drugiej zmianie będzie początkiem dnia pracy dla pracownika na trzeciej zmianie, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta