O pomoc należy się zwrócić do wójta
Osoba niepłacąca alimentów może stracić prawo jazdy, a nawet trafić na dwa lata do więzienia. Niealimentacja jest bowiem przestępstwem
Gdy egzekucja zobowiązań alimentacyjnych jest bezskuteczna, osoba uprawniona do otrzymywania tego świadczenia może wystąpić do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania o podjęcie działań wobec zobowiązanego.
Do wniosku dołączyć należy zaświadczenie wystawione przez organ prowadzący egzekucję o jej bezskuteczności. Powinno ono zawierać informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. O te informacje może również wystąpić wójt (burmistrz, prezydent) bezpośrednio do organu prowadzącego postępowanie. W takiej sytuacji organ egzekucyjny przesyła stosowne dokumenty w terminie 14 dni od otrzymania wezwania. Ponadto stosowne informacje organ egzekucyjny przekazuje każdorazowo na żądanie wójta (burmistrza prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zarówno osoby uprawnionej, jak i zobowiązanego do płacenia alimentów.
Wywiad i oświadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta