Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo cywilne pośród bomb, wojny czy terroru

11 lutego 2009 | Prawo | Marek Domagalski Tomasz Zalewski

Prawo cywilne i pracy regulują stosunki odszkodowawcze raczej w warunkach pokojowych. Nieobce są im jednak takie zdarzenia jak wojna czy akty terroryzmu

Tragedii polskiego inżyniera w górach Pakistanu nic, niestety, już nie odwróci, otwarta jest jednak kwestia odpowiedzialności cywilnej, odszkodowawczej za (niektóre) skutki tego nieszczęścia.

Normalnie adresatem żądania odszkodowania (zadośćuczynienia za krzywdę, w szczególności śmierć osoby bliskiej) są sprawcy. To jednak droga raczej teoretyczna. Nawet gdyby zostali aresztowani, to roszczenie cywilne ma sens, gdy pozwany (sprawca szkody) ma jakiś majątek.

Zostają więc w takich sytuacjach dwie inne drogi domagania się odszkodowania: od ubezpieczyciela i od zakładu pracy. Warunkiem jest posiadanie polisy bądź zatrudnienie w miejscu nieszczęścia.

Chociaż polisy ubezpieczeniowe w normalnych warunkach wyłączają odpowiedzialność za takie ryzyko, jak wojna, porwania, rynek zna ubezpieczenia nawet na takie sytuacje.

– Wyjeżdżającym do kraju o podwyższonym prawdopodobieństwie wojny lub terroryzmu PZU SA oferuje ubezpieczenie Wojażer z dodatkową opcją “działania wojenne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8240

Spis treści
Zamów abonament