Do kiedy podwładny musi być dyskretny
Spółka podpisała z dyrektorem ds. handlowych roczną umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Okazało się jednak, że połowa firmy zmienia właściciela. Co w takiej sytuacji z zakazem konkurencji? Który pracodawca (nowy czy stary) ma wypłacać odszkodowanie?
Przepisy tego nie rozstrzygają. W orzecznictwie Sądu Najwyższego też próżno szukać odpowiedzi. W doktrynie natomiast przeważają dwa poglądy. Zdaniem niektórych prawników umowa o zakazie konkurencji ma charakter pracowniczy i przechodzi na nowego pracodawcę tak samo jak inne prawa i obowiązki zatrudnionego. Jeżeli nowy właściciel nabył dział handlowy, to przejął również związaną z nim klauzulę konkurencyjną. Przejmujący może dochodzić swoich praw, gdy zostanie ona naruszona. Według drugiej opcji kontrakt o zakazie konkurencji traktujemy jako umowę cywilną. Wówczas nie przechodzi na nowego pracodawcę w wyniku transferu, co powoduje, że po stronie dyrektora handlowego powstaną dwojakie zobowiązania: z tytułu stosunku pracy wobec nowego pracodawcy i z tytułu umowy o zakazie konkurencji wobec firmy, w której był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta