Niektóre podatki i opłaty możesz sobie odliczyć
Płacenie podatków to jeden z kosztów funkcjonowania firmy. Nie zawsze jednak taki wydatek zaliczymy do kosztów uzyskania przychodu
Przy obliczaniu dochodu będącego podstawą opodatkowania w PIT i CIT można uwzględnić wszelkie koszty uzyskania przychodu, z wyjątkiem wyraźnie wymienionych w ustawie, jako niepodlegające potrąceniu. Przy czym – zgodnie z ustawową definicją – kosztem uzyskania przychodu jest taki wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zarachowania źródła przychodów. Do takich wydatków należą również płacone przez przedsiębiorcę podatki i inne daniny publicznoprawne – oczywiście tylko te, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
PCC, akcyza i opłata targowa
Jeśli chodzi o podatki, będą to: podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), od nieruchomości, od środków transportu. Do kosztów zaliczymy także: opłatę targową i opłatę skarbową.
Najczęściej są one kosztem bezpośrednim, ale też może być tak, że zwiększają wartość początkową składnika majątku trwałego: środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (tak jest np. z PCC naliczonym przy ich nabyciu) i stają się kosztem uzyskania w postaci odpisów amortyzacyjnych. Z tym że gdy zwiększą wartość początkową środka trwałego niepodlegającego amortyzacji (np. gruntu), będą mogły być zaliczone do kosztów podatkowych dopiero w momencie jego zbycia.
Kosztem uzyskania jest też podatek akcyzowy, z tym że na mocy art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta