Radny nie otrzyma danych objętych tajemnicą
Występując o udostępnienie informacji, należy być świadomym, że w niektórych sytuacjach nie można jej otrzymać. Odmowa nastąpi w przypadku, gdy udostępnienia zabrania przepis prawa
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. Prawo to podlega również ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Oto kilka przykładów takich przepisów:
Tajemnica służbowa
Jest nią informacja niejawna niebędąca tajemnicą państwową, uzyskana w związku z czynnościami służbowymi albo wykonywaniem prac zleconych, której nieuprawnione ujawnienie mogłoby narazić na szkodę interes państwa, interes publiczny lub prawnie chroniony interes obywateli albo jednostki organizacyjnej (art. 2 pkt 2 ustawy o informacji niejawnej).
Informacja niejawna zakwalifikowana – zgodnie z art. 19 ustawy o informacji niejawnej – jako tajemnica służbowa zostaje opatrzona klauzulą „poufne” – jeżeli jej nieuprawnione ujawnienie powodowałoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta