Zakaz odliczania niezgodny z prawem unijnym
Przepisy zabraniają odliczania podatku naliczonego związanego z importem usług, w związku z którym zapłata należności następuje na rzecz przedsiębiorcy z raju podatkowego. Na niezgodność tych przepisów z prawem wspólnotowym coraz częściej zwracają uwagę sądy administracyjne
Chodzi o art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z nim obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w załączniku nr 5 do ustawy (chodzi o raje podatkowe). Przepis ten – zdaniem sądów – jest sprzeczny z regulacjami unijnymi.
Na czym polega problem
Przykładem jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 września 2008 r. (III SA/Wa 487/08). Sprawa dotyczyła podatnika – operatora telefonii komórkowej. Zagraniczni operatorzy telekomunikacyjni obciążają go opłatami z tytułu roamingu międzynarodowego. W takiej sytuacji spółka musi rozliczać VAT z importu usług. Wątpliwości budzi jednak sytuacja, gdy operator obciążający spółkę ma siedzibę w jednym z państw wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy o VAT, a więc w tzw. raju podatkowym.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta