Jak usprawiedliwić niestawiennictwo obcokrajowca
Przy stanowieniu prawa nie wolno zapominać, że z przynależności Polski do Unii Europejskiej wynikają określone obowiązki dla polskiego ustawodawcy – pisze doktorant w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnik w Kancelarii Rödl & Partner
Wydawałoby się, że kwestię usprawiedliwiania niestawiennictwa uczestników postępowania karnego ze względów zdrowotnych podczas czynności procesowych regulują wystarczająco kodeks postępowania karnego oraz ustawa o lekarzu sądowym (DzU z 2007 nr 123, poz. 849 ze zm.).
Zgodnie z dodanym w lipcu 2003 roku § 2a do art. 117 k.p.k. jedynie lekarz sądowy (a jest nim lekarz mający prawo do wykonywania zawodu na terenie Polski posiadający specjalizację I lub II stopnia, z którym prezes odpowiedniego sądu okręgowego podpisał umowę) może wystawiać “prawnie relewantne” zwolnienia lekarskie. Tak więc a contrario wszelkie inne formy zaświadczeń lekarskich są niewystarczające.
Regulacji art. 117 § 2a k.p.k. daleko jednak do jednoznaczności. Wprowadzając ten przepis, ustawodawca zapewne kierował się troską o sprawny przebieg postępowania karnego, które mogłoby być (i było przed nowelizacją) zakłócane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta