Jak przeprowadzić zwolnienia grupowe
Gdy musimy zmniejszyć załogę z powodu trudnej sytuacji rynkowej, czekają nas pertraktacje ze związkami zawodowymi i liczne obowiązki informacyjne. Przedstawiamy, co trzeba wtedy zrobić
Wzrost gospodarczy przyczynił się w ostatnim czasie do wzrostu zatrudnienia. Wolny rynek jest jednak regulatorem procesów ekonomicznych całej gospodarki. Wahania koniunktury przyczyniają się do trudności ekonomicznych działających na nim przedsiębiorców – pracodawców. Chęć zapobiegnięcia recesji rodzi potrzebę restrukturyzacji. W ramach prewencji często w pierwszej kolejności planujemy zwolnienia pracowników. Kiedy decyzja o zwolnieniach grupowych staje się koniecznością, najistotniejsze dla załogi, ale przede wszystkim dla nas jest prawidłowe ich przeprowadzenie. Dziś przybliżamy zasady ich dokonywania. Jedynie prawidłowo wdrożona procedura pozwoli wyeliminować sytuacje niesprawiedliwego pozbawienia pracy i tym samym ochroni nas przed ewentualnymi, w tym finansowymi, konsekwencjami. Na początku musimy sięgnąć po ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).
ETAP 1 – PROCEDURĘ STOSUJĄ TYLKO ZATRUDNIAJĄCY POWYŻEJ 19 OSÓB
Nawet przy planowaniu zasadniczej redukcji personelu może się okazać, że nie musimy stosować skomplikowanego i przewlekłego postępowania w sprawie zwolnień grupowych.
Ustawę stosujemy bowiem dopiero, gdy zatrudniamy co najmniej 20 osób, a trudna koniunktura rynkowa wymusza na nas rozwiązanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta