Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stażyście zapłaci pośredniak

18 lutego 2009 | Gazeta prawa i podatków | Marta Gadomska

Chcesz mieć pracownika i nie ponosić żadnych kosztów w związku z jego zatrudnieniem? Zgłoś się do urzędu pracy i przyjmij na staż bezrobotnego. Nie musisz nawiązywać z nim stosunku pracy. Warunki programu stażowego określisz w umowie cywilnoprawnej ze starostą.

Stażystę przyjmujemy na 12 albo sześć miesięcy. Zasadniczo to starosta decyduje o tym, kogo skierować na staż. Nie ma jednak przeszkód prawnych, by pracodawca ubiegał się o konkretną osobę. Wówczas we wniosku o zorganizowanie stażu podaje imię i nazwisko bezrobotnego, którego chce przyjąć.

Mimo że stażysta zachowuje status bezrobotnego, to należy mu zagwarantować namiastkę przywilejów pracowniczych. Przede wszystkim za wykonywaną pracę dostaje wynagrodzenie. Jest to stypendium stażowe wypłacane w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium wypłaca urząd pracy i odprowadza od niego składki emerytalną, rentowe i wypadkową. To honorarium jest kwotą stałą, dlatego stażysta nie może liczyć na podwyżkę.

Zdarza się, że przedsiębiorcy proponują stażystom dodatkową pracę na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia. Bezrobotni godzą się na taką współpracę. To błąd, bo podczas stażu nie można dorabiać.

Brak okładki

Wydanie: 8246

Spis treści
Zamów abonament