Jedną niedzielę na kolejne cztery zostawiamy wolną
Układając harmonogramy zatrudnionym przez siedem dni w tygodniu, co pewien czas trzeba im gwarantować wolne niedziele. Inspektorzy pracy nie są jednak zgodni, jak często
Co do zasady niedziele i święta to dni wolne od pracy. Ale od tej reguły są wyjątki. W niedzielę wolno zatrudnić w przypadkach określonych w art. 15110 k.p. Chodzi o np. pracę zmianową czy przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Zatrudniony przy pracy, której świadczenie jest dozwolone w niedziele, powinien jednak być dodatkowo chroniony przed nadużywaniem przez szefa tej możliwości. Art. 15111 k.p. nakazuje udzielenie dnia wolnego za pracę w niedzielę w ciągu sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Z uwagi na szczególny charakter niedzieli uznano jednak takie rozwiązanie za niewystarczające. Dlatego w rozdziale dotyczącym pracy w niedziele i święta znalazł się art. 15112 k.p. Zgodnie z nim pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to tylko zatrudnionego w systemie pracy weekendowej (art. 144 k.p.).
Regularne wolne
Regulacja ustawowa „raz na cztery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta