Stażysta z pośredniaka pozwala zaoszczędzić na etatach
Warto przyjąć na staż bezrobotnego, bo nie trzeba go zatrudniać i wypłacać mu wynagrodzenia. Tym się zajmie starosta. Zapłaci również za badania lekarskie tego pseudopracownika
Chcesz mieć pracownika i nie ponosić żadnych kosztów w związku z jego zatrudnieniem? Zgłoś się do urzędu pracy i przyjmij na staż bezrobotnego. Nie musisz nawiązywać z nim stosunku pracy. Warunki programu stażowego określisz w umowie cywilnoprawnej ze starostą.
Choć stażysta wykonuje wiele obowiązków o charakterze pracowniczym, a za pracę otrzymuje rekompensatę, to nadal ma status bezrobotnego. Wynika tak z ustawy z 19 grudnia 2008 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 17 stycznia br. nr 6, poz. 33). Od 1 lutego obowiązuje znowelizowana wersja tego aktu prawnego. Jednak szczegółowe informacje nadal znajdziemy w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (DzU nr 185, poz. 1912 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami przyjęcie bezrobotnych na staż przebiega w trzech etapach:
1. Bezrobotny rejestruje się w powiatowym urzędzie pracy.
2. Może sam znaleźć pracodawcę, u którego odbędzie staż, albo korzysta z ofert, którymi dysponuje PUP; w obu wypadku pracodawca składa wniosek o zorganizowanie stażu. Na jego rozpatrzenie starosta ma miesiąc.
3. Pracodawca i starosta podpisują umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta