Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska nie jest gotowa do przyjęcia euro

18 lutego 2009 | Ekonomia | Paweł Jabłoński Mirosław Kuk
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Banki pozostające pod kontrolą państwa powinny zwiększać akcję kredytową i wymusić podobną politykę na konkurencji – mówi Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego

Rz: Panie prezesie, kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Sławomir Skrzypek: Naszym zdaniem powinniśmy być przede wszystkim przygotowani do przyjęcia euro, kalendarz jest mniej istotny. NBP jest technicznie przygotowany do wprowadzenia euro. Mamy przygotowany między innymi plan wymiany bilonu i banknotów złotego na euro.

A gospodarka Polski jest przygotowana na przyjęcie euro?

Nie jesteśmy na to przygotowani. Kurs złotego nie jest wystarczająco stabilny, czyli nie można wprowadzić go do systemu notowań ERM2. Nie ma argumentów ekonomicznych za wchodzeniem do tego systemu w tym roku, a od tego zależałoby przyjęcie wspólnej waluty w planowanym przez rząd na 2012 rok terminie. Pragnę podkreślić, że jest to decyzja polityczna.

Jest potrzeba zatrzymania w bankach 14,7 mld zł ubiegłorocznego zysku, tak by powiększone zostały kapitały banków

Nie sądzi pan, że wejście do ERM2 byłoby szansą na pozytywne wyróżnienie się na tle innych krajów naszego regionu? Dziś nasza i ich waluty są panicznie codziennie wyprzedawane.

Powtórzę, nie ma argumentów ekonomicznych za szybkim wejściem do ERM2. Niezrozumiała jest teza, że wejście do tego systemu pomogłoby ustabilizować kurs złotego. W obecnej sytuacji mamy do czynienia z kryzysem rynków finansowych, ogromnymi stratami funduszy inwestycyjnych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8246

Spis treści
Zamów abonament