Posada pewna jak w Brukseli
Kryzys nie ima się unijnych urzędników. Etat w instytucjach Unii Europejskiej jest dożywotni, a prawo gwarantuje im regularne awanse i podwyżki płac
Światowy kryzys gospodarczy zmusza firmy prywatne do zwolnień, a publiczną administrację do zamrażania płac. Ale te prawa ekonomiczne nie dotyczą instytucji Unii Europejskiej. Tu można liczyć na dożywotni etat i regularne podwyżki. Konkursy na unijnych urzędników zawsze przyciągały więc wielu chętnych, a w tym roku – z powodu rosnącego bezrobocia – zainteresowanie może być wyjątkowe.
Polak w Brukseli
Bruksela pełna jest młodych polskich urzędników po konkursach. W samej Komisji Europejskiej pracuje już ponad 1100 Polaków. Rafał Łapkowski (32 lata) przyszedł tutaj z pierwszego naboru, czyli z konkursu organizowanego w 2004 r. Zdążył skończyć ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim i dodatkowe studia w Lyonie i Strasburgu.
Najpierw trafił do Komisji jako stażysta, potem przez rok pracował w Brukseli w firmie lobbingowej. – Ten rok dał mi świetne przygotowanie do egzaminu. Miałem pełen przegląd tego, co robi Unia – opowiada. Do samego egzaminu uczył się kilka tygodni. Jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta