Duże możliwości modyfikacji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Ustawodawca wyjątkowo obszernie rozpisuje się o dopuszczalnych zmianach postanowień umownych w spółce z o.o.
Jeśli idzie o popularność wśród polskich przedsiębiorców, to z tą z ograniczoną odpowiedzialnością może się równać tylko spółka jawna.
Reguły wprowadzania nowych rozwiązań do umowy spółki z o.o. są stosunkowo proste. Wystarczy, że wspólnicy podejmą stosowną uchwałę i zostanie ona wpisana do rejestru przedsiębiorców, działającego w ramach Krajowego Rejestru Sądowego. Trzeba wiedzieć, że uchwały wspólników zapadają co do zasady na zgromadzeniu wspólników. Wymaga ono sformalizowanego zwołania – po to, żeby każdemu z właścicieli dać szansę pojawienia się na zgromadzeniu i wypowiedzenia w istotnych dla firmy sprawach.
Uwaga! Uchwały można powziąć pomimo braku formalnego zwołania zgromadzenia wspólników, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad (art. 240 kodeks spółek handlowych).
W spółce z o.o. zmiana umowy właściwie nie wymaga jednomyślności. Wystarczy większość 2/3 głosów. Co ważne, jest to liczba głosów oddanych. W sprzyjających okolicznościach nowości można więc wprowadzić do kontraktu dużo mniejszymi siłami.
PrzykładGrupa
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta