Pracownik, który kłamie, nie zawsze poniesie konsekwencje
Rozmowa z Jolantą Zarzecką-Sawicką - radcą prawnym w kancelarii Furtek Komosa Aleksandrowicz
Rz: Przyszły pracodawca od osoby ubiegającej się o pracę ma prawo żądać tylko określonych informacji. O co konkretnie może pytać?
Jolanta Zarzecka-Sawicka: Dane, których może żądać pracodawca, można podzielić w następujący sposób: na dane, o które można prosić osobę ubiegającą się o pracę, oraz dane, których można oczekiwać już od pracownika. Dodatkowo można je podzielić na dane osobowe i pozostałe informacje. O informacje z tej drugiej grupy pracodawca może pytać w takim zakresie, w jakim nie narusza on przepisów o zakazie dyskryminacji ani ogólnych przepisów o ochronie dóbr osobistych. Natomiast dane osobowe jako takie, których może się domagać pracodawca, podlegają ścisłej reglamentacji zarówno na podstawie kodeksu pracy, ustawy o ochronie danych osobowych oraz przepisów szczególnych.
Dane osobowe są to wszelkie informacje, które dotyczą zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby. W praktyce więc w sytuacji, gdy pracodawca zna tożsamość pracownika czy też kandydata do pracy, co jest przecież regułą, wszystkie informacje dotyczące tej osoby będą danymi osobowymi.
Zamknięty katalog danych, których może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o pracę, określa art. 221 § 1 kodeksu pracy. Osobę tę można zatem pytać o imię i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta