Jak odzyskać utracony etat
Otrzymanie wypowiedzenia nie oznacza, że decyzja pracodawcy jest nieodwołalna. Można ją zakwestionować w sądzie pracy. Jeśli zwolnienie nastąpiło z naruszeniem prawa, sąd może orzec przywrócenie do pracy albo przyznać odszkodowanie
Szef we wręczanym wypowiedzeniu musi pouczyć pracownika o prawie do wniesienia odwołania do sądu pracy.
Odwołanie takie należy złożyć w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę. Natomiast żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania należy wnieść do sądu w ciągu 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy. O tym jednak, o co zwolniony może walczyć w sądzie, decyduje to, jaki rodzaj umowy wiąże go z firmą.
Kiedy sąd przywróci do pracy
Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony może domagać się przywrócenia do pracy bądź uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, gdy nie upłynął jeszcze okres wypowiedzenia. W sądzie można dochodzić także odszkodowania, gdy zwolniony uzna, że nie jest już zainteresowany pracą w firmie, która nie chce go dalej zatrudniać. Podstawą orzeczenia przyznającego odszkodowanie lub przywracającego do pracy jest ustalenie, że wypowiedzenie było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, np. nie było konsultowane z reprezentującą pracownika organizacją związkową.
Sąd nie jest jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta