Edukacja za granicą też ma znaczenie
Jeśli świeżo przyjęty do firmy handlowej kierownik potwierdza znajomość języka angielskiego międzynarodowym certyfikatem, szef ma prawo honorować dokument, dokonać tłumaczenia. Nie może jednak wymagać jego nostryfikowania
Czasem zdarza się, że przyjęty przez nas pracownik kończył szkołę za granicą. Co wtedy? Jak uznawać takie wykształcenie? Jakich formalności powinien dopełnić podwładny, by ukończona w innym państwie szkoła miała znaczenie w Polsce? Odpowiedzi na te pytania należy szukać m.in. w art. 192 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.), czy rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z 24 lutego 2006 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą (DzU nr 37, poz. 255 ze zm.)
Formalności przy dyplomie zawodowym
Wszystko zależy od zawodu i kraju, w którym zdobyto edukację, oraz tego, w jakim celu ma być uznany. Inaczej bowiem są traktowane dokumenty z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a odmiennie z państw, z którymi Polska podpisała umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu.
Od czasu wejścia do Unii Europejskiej najmniej problematyczne i skomplikowane jest uznawanie kwalifikacji zdobytych w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta