Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O skutecznym parlamencie

03 marca 2009 | Publicystyka, Opinie | Radosław Zubek

Badania EBOR i Banku Światowego pokazują, że zmiany prawa gospodarczego w Polsce są, obok Rumunii i Bułgarii, najbardziej nieprzewidywalne spośród nowych państw członkowskich tych instytucji – pisze politolog

Czy Sejm może działać racjonalnie? Czy instytucja złożona z kilkuset posłów o różnych poglądach politycznych, poziomie wykształcenia i życiowym doświadczeniu może podejmować decyzje spójne, trafne i – co może najważniejsze – przewidywalne?

To pytanie wysoce aktualne – co rusz mamy bowiem do czynienia z faktami, które racjonalności w działaniach polskiego parlamentu zdają się przeczyć. Przykład pierwszy – w grudniu 2005 r. Sejm przegłosowuje podwójne becikowe, zwiększając istniejący zasiłek i jednocześnie uchwalając nowy, a zaskoczony rząd musi szukać dodatkowych środków w budżecie. Przykład drugi – w listopadzie 2008 r. Sejm nowelizuje kodeks pracy, zobowiązując każdą firmę, bez względu na liczbę pracowników, do zatrudnienia strażaka (!). Wszyscy przecierają oczy ze zdziwienia, a rząd natychmiast składa propozycję zmiany przepisów.

Oba przykłady ilustrują nieprzewidywalność decyzji Sejmu. Czy są to tylko odosobnione przypadki? Wiele wskazuje na to, że problem ma szerszy charakter. Badania EBOR i Banku Światowego pokazują, że zmiany prawa gospodarczego w Polsce są – obok regulacji rumuńskich i bułgarskich – najbardziej nieprzewidywalne spośród wszystkich nowych państw członkowskich tych instytucji. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego działania prawodawcy bywają tak często chaotyczne?

Nieunikniony chaos?

W jakimś sensie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8257

Spis treści
Zamów abonament