Można odzyskać VAT zapłacony za granicą
Polski przedsiębiorca robiący zakupy za granicą może odzyskać zapłacony tam VAT. Inne zasady zwrotu będą dotyczyć transakcji zawieranych w krajach należących do Unii Europejskiej, a inne w krajach spoza Wspólnoty
Zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów dyrektywy VAT 2006/112/WE oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości VAT powinien być dla podatników neutralny. Oznacza to, że firma powinna mieć pełne prawo do odliczenia podatku, a wszelkie ograniczenia powinny być uregulowane w dyrektywie. Potwierdził to Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wielu swoich orzeczeniach, np. w sprawie C-37/95 Ghent Coal Terminal NV czy C-110/94 INZO.
– W przypadku międzynarodowego obrotu towarami i usługami wewnątrz Unii Europejskiej zmierza się do tego, aby transakcje nie były obciążone VAT w kraju sprzedawcy lub świadczącego usługę, co eliminuje problem odzyskiwania VAT przez nabywcę – informuje Tomasz Bełdyga, radca prawny z KPMG. Wskazuje, że przykładem takiego rozwiązania jest opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką 0 proc. albo rozszerzanie katalogów usług podlegających opodatkowaniu w kraju siedziby usługobiorcy. W polskiej ustawie o VAT katalog ten znajduje się w art. 27 ust. 4.
Ponieważ przedsiębiorcy posiadający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności w jednym kraju UE wielokrotnie podejmują czynności na terenie innych państw Wspólnoty, zdarza się często, że ponoszą tam ciężary podatkowe w VAT. Są oni obciążani podatkiem na terenie państw, gdzie nie są zarejestrowani jako podatnicy. Aby wyeliminować taką sytuację, wiele państw wprowadziło procedury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta