Raport „Węgielnego”
Majora Potockiego walka z wszystkimi wrogami Polski
Po wykonaniu zadania oficer ma obowiązek złożyć raport z przebiegu swojej misji. Major Mieczysław Potocki vel Roman Górski vel Henryk Tuczyłowski vel Kazimierz Ziuch („Albinek”, „Kamień”, „Węgielny”) przedstawił raport z wojny i powojnia. Napisane jako jego wspomnienia „Między Dźwiną a Wilią” czyta się jak meldunek. Autor – przedwojenny oficer zawodowy – wylicza chronologicznie swoje działania i przeżycia od 1 września 1939 r. do 3 lutego 1950 r. Cezurą jest wybuch II wojny światowej z jednej strony oraz wyjście z więzienia w PRL z drugiej. Mjr Potocki walczył przeciwko wszystkim wrogom RP na terenie, na którym operował: Niemcom, Sowietom i Litwinom.
Wspomnienia napisane są spokojnie, niemal zdawkowo, w sposób prawie pozbawiony emocji. Autor wychodzi poza suchą formułę raportu właściwie jedynie wtedy, gdy opisuje wydarzenia ekstremalne, które przytrafiły się jemu samemu, takie jak np. aresztowania. Z tych przyczyn rozbudowany jest opis śledztw NKWD, które Potocki przeszedł wiosną 1941 r., latem i jesienią 1944 r., aresztowanie przez UB w 1948 r. i pobyty w obozach.
Ale zacznijmy od początku.
We wrześniu 1939 r. autor był oficerem sztabowym Samodzielnej Grupy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta