Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na budowę gminnej biogazowni

30 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Należy zacząć od początku, czyli od przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Składa się na nią m.in. studium zapotrzebowania energetycznego gminy. Tego dokumentu nie opracuje się jednak bez przeprowadzenia audytu energetycznego.

Co nam zapewni audyt? Przede wszystkim wiedzę o tym, gdzie, ile i jaka biomasa jest w gminie produkowana. Pokazuje on również możliwości jej celowej produkcji, np. poprzez zakładanie plantacji kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę. Dokument ten da również wiedzę o wartości energetycznej biomasy występującej na danym terenie, a w konsekwencji o ilości i jakości możliwej do wyprodukowania z niej energii.

Audyt pomoże również wybrać najdogodniejsze miejsce do budowy niezbędnych urządzeń i instalacji oraz wskaże sposób wykorzystania wyprodukowanej energii.

Zanim jednak przystąpi się do przeprowadzania audytu oraz budowy biogazowni, warto się dowiedzieć, co to w ogóle jest biomasa i jakie są możliwości jej wykorzystania oraz jakie korzyści płyną z wyprodukowanej z niej energii. Nie tylko dla nas, ale i dla środowiska.

Brak okładki

Wydanie: 8357

Spis treści
Zamów abonament