Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma jednego sposobu rekompensaty za dyżur

30 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Agata Lankamer-Prasołek Łukasz Prasołek

Jeśli dyżurujący czekał w domu przy telefonie, ale nie został wezwany do realizacji jakiejkolwiek pracy, nic mu za to nie płacisz. Nie dajesz też wolnego

Instytucja dyżuru uregulowana w przepisach kodeksu pracy jest niezgodna z przepisami Unii Europejskiej. W dyrektywach o czasie pracy nie istnieje pojęcie dyżuru, a jedynie: czas pracy i okres odpoczynku. W związku z niezgodnością prawa krajowego z prawem unijnym w tym zakresie planowano dokonanie zmiany w kodeksie pracy. Projekt ze zmianami został jednak wycofany z Sejmu, ze względu na plan szerszej nowelizacji regulacji dotyczących czasu pracy. A więc dyżur mamy nadal.

Kodeksowa definicja

Dyżur to taki czas, w którym pracownik pozostaje w gotowości do wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę (art. 1515 § 1 k.p.). Dyżur może być pełniony zarówno w zakładzie pracy, jak też w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, np. w domu pracownika.

Forma rekompensaty za dyżur zależy od tego:

- czy w jego czasie pracownik wykonuje pracę czy tylko pozostaje w gotowości do jej wykonywania oraz

- gdzie pracownik pełni dyżur.

Była czynność

W sytuacji gdy pracownik podczas pełnienia dyżuru faktycznie wykonuje pracę, nabywa prawo do normalnego wynagrodzenia. Jeśli taka praca spowoduje przekroczenie norm czasu pracy, to jej czas należy potraktować jako godziny nadliczbowe i na tej podstawie dodatkowo zrekompensować albo wynagrodzeniem z odpowiednimi dodatkami albo czasem wolnym od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8357

Spis treści
Zamów abonament