Zawody prawnicze – zagadnienie systemowe
Dyskusja nad kształtem zawodów prawniczych trwa od lat. Obecnie toczy się spór dotyczący wymagań, jakie powinny spełniać osoby dopuszczone do zawodowego występowania przed sądami.
Żeby dalsza dyskusja była konstruktywna, konieczne jest odmitologizowanie rzeczywistości. Od czterech lat egzaminy wstępne na aplikacje organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Nie obowiązują żadne limity przyjęć, wystarcza zdanie egzaminu. Wyniki są widoczne gołym okiem. Tylko przy OIRP w Warszawie kształci się obecnie 2106 aplikantów (!), liczba równa połowie czynnych zawodowo radców prawnych w tej izbie (dane za Temidium 2/2009). Dlatego nieprawdą jest, co pisze W. Kulińska w tekście „Monopol szkodzi prawom Polaków” („Rz” z 23 czerwca), jakoby tysiące absolwentów prawa pukało bezskutecznie do drzwi korporacji. Otwarcie dostępu na aplikacje już nastąpiło. Nie jest również prawdą stwierdzenie W. Gajosa z artykułu „Kawior czy ziemniak, czyli o prawniczych usługach” („Rz” z 26 maja), jakoby potencjał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta