Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielki apostoł w rzymskiej bazylice

30 czerwca 2009 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Sarkofag można oglądać pod ołtarzem głównym w Bazylice św. Pawła za Murami
źródło: AFP
Sarkofag można oglądać pod ołtarzem głównym w Bazylice św. Pawła za Murami
W katakumbach odnaleziono też najstarsze wyobrażenie  św. Pawła. Według naukowców, fresk pochodzi z końca IV wieku (fot: L'osservatore Romano/pontificial commission for sacred archeology)
źródło: PAP/EPA
W katakumbach odnaleziono też najstarsze wyobrażenie św. Pawła. Według naukowców, fresk pochodzi z końca IV wieku (fot: L'osservatore Romano/pontificial commission for sacred archeology)

Potwierdził to Benedykt XVI: W Rzymie dokonano sensacyjnego odkrycia, odnaleziono szczątki św. Pawła

Benedykt XVI poinformował o tym w miejscu samego odkrycia, czyli w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami (San Paolo fuori le Mura). Wiadomość ta wieńczy obchody Roku Apostoła Narodów. Wczoraj informowała o tym krótko „Rz” za „L’Osservatore Romano”.

Wielu naukowców przypuszczało, że szczątki św. Pawła spoczywają w tej świątyni, ale pewność mogły dać tylko wykopaliska. Rozpoczęto je w 2002 roku. Kierował nimi prof. Giorgio Filippi z Muzeum Watykańskiego. Przez trzy lata archeolodzy pracowali, aby usunąć dwie bardzo duże marmurowe płyty blokujące dostęp do krypty, a jednocześnie nie wyrządzić w zabytkowej budowli niepowetowanych strat.

Została potwierdzona tradycja, według której chodzi o szczątki apostoła Pawła – powiedział Benedykt XVI

Wreszcie w 2005 roku poniżej poziomu posadzki bazyliki, pod ołtarzem głównym oczom badaczy ukazał się sarkofag opatrzony inskrypcją: Paolo Apostolo Mart (Paweł Apostoł Męczennik). Sarkofag z białego marmuru ma 255 centymetrów długości, 125 szerokości i 97 wysokości. Widnieją w nim trzy otwory. Starożytni pielgrzymi wsuwali w nie rąbki swoich ubrań, aby dotknąć relikwii i przez to je uświęcić. Sensacyjna wiadomość poszła w świat, sarkofag został udostępniony zwiedzającym, ale absolutnej pewności nie było.

Starożytna legenda

Bazylika została zbudowana przy Via Ostiense przez cesarzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8357

Spis treści
Zamów abonament